Ford Mustang stavba hračky na dráhu

Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Ford Mustang stavba hračky na dráhu

#1 Příspěvek od model » 27 srp 2020, 13:50

Dostal jsem od Petra mejl a v něm odkaz na prodejce hraček WIKY. Koupil tam Ford Mustanga v měřítku
hodně blízkému 1:32 s plastovou karoserií, zasklením a hlavně moc hezky zpracovanou karoserií. Věděl, že
informace dopadne na úrodnou půdu a když jsem auto v prodejně prohlížel, bylo to jasné rozhodnutí.
Za 119 Kč to může být i docela zajímavý projekt pro děti v kroužku. A je to ve 4 barvách, takže by stačilo nalepit pruhy, čísla a může se závodit.
Takže klasika - sednout si k počítači a začal jsem kreslit podvozek. U toho původního jsem použil jen zadní část, kterou vlepím
do karoserie. Podvozek je zcela jednoduchý - in-line motorek pevně osazený v podvozku, vrátil jsem se k zámku ložisek
a motorku. Bude osazen na vlepené L profily v karoserii a po uvolnění 4 šroubků bude možno mít podvozek volněji v karoserii.
Je pochopitelně možné mít variantu s motorovým ložem, ale pro jednoduchost jsem zvolil toto řešení.
Ještě tisknu zadní křídlo, doufám, že jsem se strefil.
Zasklení, světla, kryt chladiče a zadní výplň se zadními světly jsem bez problémů vyjmout, takže se bude karoserie dát jednoduše
nastříkat. Petr mi dal i odkaz na sérii Supercar, která se jezdí v Austrálii a je tam několik hóóódně dobrých kamufláží.
Doufám, že se mi to alespoň trochu podaří...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

stembas
Příspěvky: 263
Registrován: 18 říj 2015, 14:25

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu

#2 Příspěvek od stembas » 28 srp 2020, 11:14

Jsem rad ze se Model chytl meho doporuceni, uz jen protoze jsou nove obrazky a cteni ana FORU. Saozrejme pro Modela dalsi radost "vymslet" nove podvozky a doplnky. Akorad je zde jeden rozdil a to velky ,mezi Petrem (stembas) a Modelem. Zatim co Petr si jej doma zatim stale jen, prohlizi tak Model co nevidet uz s nim bude jezdit. Jednou uz jsem prohlasil vetu " MAXI A MODEL JSOU NEDOSTIZITELNI SVYM ELANEM A DYNMIKOU " .Takze uz se tesim na fotky hotoveho modelu jako na dalsi inspiraci.
Modelovi preji zdarne dokonceni sveho ji krasne zapocateho modelu "Mustangu" ktery bude opet urcite prekvapenim pro fandy jeho modelarskeho konicku.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu

#3 Příspěvek od model » 28 srp 2020, 13:02

Díky moc, pokračoval jsem a v noci jsem si vytiskl L profily, které jsem dnes vlepil do karoserie.
Je na nich vychytávka - drážky do poloviny profilu. Abych nemusel vymýšlet tvar, protože v karoserii jsou z vnitřní strany vystouplé lišty,
tak jsem je opatrně pilníkem zbrousil do roviny s karoserií a vytiskl jednoduché profily 8x8 mm.
L profily jsem upevnil k podvozku pomocí upevňovací lišty a celý podvozek vložil do karoserie, krycí páskou jsem ho zafixoval
ke karoserii, profil po povolení šroubků přitiskl k bokům karoserie a zase přitáhl k podvozku. Potom jsem párátkem nanášel lepidlo, které zateklo do drážek
a perfektně, ale hlavně čistě zafixovalo tyto profily. používám Pattex 100% uni lepidlo. Je to trochu řidší jako silikon, ale podobně se to chová.
Pevný, pružný spoj, dá se opatrně rozlepit a "ušoulat" prstem zbytky, protože lepidlo nenarušuje povrch.
Upevňovací profily mají drážky, tak se podvozek nasune po malém vyhnutí boku karoserie a když se přítlačné lišty nedotáhnou úplně,
dá se s podvozkem jemně pohybovat.
Z původního auta jsem vyřízl zadní spodní část podvozku, kterou vlepím do karoserie po dokončení polepů.
Tady by to chtělo požádat o pomoc Martyho, protože dekály budou pěkná fuška.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu

#4 Příspěvek od model » 29 srp 2020, 11:18

Další krůček - stáhnul jsem si všechny dekály a nakreslil disk- sedmipaprskový.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu

#5 Příspěvek od model » 29 srp 2020, 21:59

Tisk se povedl, mám tam i těch sedm paprsků.
Koupil jsem si v Lidlu černou matnou barvu na disky Parkside a vyzkoušel ji a je opravdu velmi dobrá, hodně
blízko Motipu.
Ještě stříbrné matice a červené víčko, ale to až na závěr.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu

#6 Příspěvek od model » 30 srp 2020, 12:41

Zkusil jsem černým lakem nastříkat podvozek, povedlo se a tak jsem nastříkal 2 vrstvy na karoserii.
Zadní křídlo je ještě v barvě filamentu, tisknu křídlo nové s větší horní plochou, aby to bylo modelovější.
Zítra budu řešit dekály a kokpit, už se těším, protože se z hračky vylupuje opravdu hezký model.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu

#7 Příspěvek od HonzaS » 01 zář 2020, 12:11

Paráda, i když za mě trochu škoda, že jsi nepoužil kyvný držák motoru, který máš taky bezvadně zmáknutý. Určitě by to prospělo jízdním vlastnostem. Jinak mě baví, jak se dá tisknout skoro všechno "příslušenství" - zrcátka, inserty, křídla atd.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu

#8 Příspěvek od model » 01 zář 2020, 18:55

Honzo, je to auto spíše pro vnuky. Druhé, pokud ho koupím zkusím s motorovým ložem.
Spíš jsem řešil rychle tisk dekálů a chtělo to více měřit a hlavně mít dva papíry - bílý a transparentní.
Ale na to, že jsem koupil za 120 Kč autíčko na setrvačník to nevypadá špatně.
Dnes jsem dostal z FARA balíček s motorky a pneumatikami na zadní a přední kola. Tak jsem si vytiskl disky
a když jsem si spočítal cenu, tak bez věcí, které jsem si vytiskl - podvozek, disky, vodítko, křídlo a pilot s krycí deskou
jsou náklady 217 Kč - motorek, pneumatiky, převod a ložiska.
Věci z 3D tisku se tisknou 2,45 hodiny a hmotnost je 24 gramů. Při 5 Kč za gram je to 120 Kč.
Pokud nepočítám barvu a obtisky je cena 456 Kč.
A jak jsem psal na začátku - je to možná nápad pro kroužky. Za tuhle cenu koupíte od Carrery autíčko GO.
A poslední věc, někde jsem založil kryty předních světel. Tak držte palce, ať je najdu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu

#9 Příspěvek od model » 02 zář 2020, 18:06

Ještě poslední příspěvek, než toto vlákno ukončím.
Protože jsem ctil umístění podvozku v karoserii a také jsem nechtěl upravovat velikost podběhů, vyšla mi světlost
3 mm. Což je už hodně a magnety, které jsou nad podložkou 3,5 mm vůbec nereagovaly. Auto jezdilo hezky
i bez broušení Faro pneumatik a bez vyčištění benzínem, ale v zatáčkách to šlo někdy na budku.
Tak jsem vytiskl destičku, kterou jsem přilepil na podvozek. Má tloušťku 1,5 mm, jako magnet a abych to nebylo přemagnetizované, nechal jsem tam jen jeden magnet za motorkem.
Používám neodymové magnety 17x5x1,5 mm a když jsem byl auto vyzkoušet, bylo to opravdu poznat. Rychlejší projetí zatáček, lepší přítlak a větší rychlost
i s FARO motorkem. Ale když jsem to přehnal, šlo auto do smyku.
Na fotografii je destička po vytisknutí, ještě celý spodek stříknu černou barvou, ať to trochu vypadá.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

stembas
Příspěvky: 263
Registrován: 18 říj 2015, 14:25

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu

#10 Příspěvek od stembas » 04 zář 2020, 13:18

Vzhledem k tomu ze se me stala neprijemna vec za iniciativu v teto zalibe, prislovi " za dobrotu na zebrotu " tak zde pisu posledni prispevek.
Velmi pekna prace co Model dokazal svym umenim a pílí vytvorit a ozivovat toto FORUM !!

Odpovědět