Osy

Odpovědět
Zpráva
Autor
Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Osy

#1 Příspěvek od Jirka B » 28 úno 2014, 20:44

Ahoj všem.Mám dotaz/možná trochu blbý,po tak dlouhém modelaření/ na ty,kteří si kupují hotová autíčka v krabičce od jakéhokoliv výrobce.Jak jsou u těchto modelů řešeny osy pro kola na červíky?Myslím tím dosedací plochu pro červíka.Zajímá mně,zda jsou v ose vyfrézované drážky,nebo vyvrtané závrty/zahloubení/.A proč se tak blbě ptám? Ze začátku jsem do osy vypiloval zářez/drážku/ Po čase se kola uvolnila.Tak jsem to začal řešit závrtem do osy.To fungovalo velice dobře,až do doby kdy jsem si koupil na osy nový drát./tzv.stříbrnou ocel/.A ejhle vrtáčky se hřáli a na mně smáli.Nebyl jsem schopen to vyvrtat.Vrtáčky mám nové.Takže jsem koupil asi nějakou tvrdší mrchu,než předtím.Teď vymýšlím řešení - co s tím,nebo kam s ní.Dík za informaci.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Osy

#2 Příspěvek od Petr L » 28 úno 2014, 21:00

Žádné závrty, žádné plošky, pokud je disk přesný, není nic takového potřeba, dotáhneš červík a je to.
Schválně se podívej na racing díly třeba od Slot.It, osy jsou hladké, ani pod převodem, ani pod disky nic, kdyby to k něčemu bylo, určitě by si s tím tu práci dali :D

IvanP
Příspěvky: 85
Registrován: 28 úno 2014, 15:01

Re: Osy

#3 Příspěvek od IvanP » 01 bře 2014, 13:30

Stříbrnici nelze vrtat. Myslím v tak malém průměru jak je na osy. Tyč většího průměru vyvrtat lze, ale je nutné znát technologii. Pro obrábění stříbrnice je nutné nástrojem zajet hluboko pod kůru. Desetinkové, či setinkové šolichání materiál nepovolí.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Osy

#4 Příspěvek od HonzaS » 01 bře 2014, 13:44

Když máš pocit, že nutně potřebuješ na ose nějakou rovnoběžnou plochu s dosedací plochou červíku, tak zkus duté osy od slot.it. Ty jsou natolik měkké, že si pidiplošku vytvoří červík sám. Ale jinak je to u plasťáků zbytečné, žádné velké síly tam nepůsobí. Spíš bych problém s aretací přičítal mnohonásobně použitým červíkům a vykotlanému závitu.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Osy

#5 Příspěvek od Jirka B » 02 bře 2014, 20:10

Ahoj.Všem díky za info.Ovšem odpovědi mě velice překvapili. To znamená ,že jsem dlouhá léta žil v těžké nevědomosti.Vždy jsem si myslel,že bez plošky nebo drážky to nejde. Skutečně je asi jiná doba.Budu muset se sebou něco dělat.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Osy

#6 Příspěvek od HonzaS » 03 bře 2014, 12:25

No jo, je to jako se vším okolo nás. Změnily se materiály, většina věcí je lehce dosažitelná a je považována za spotřební materiál s nikoliv doživotní funkcí. U špičkového SRC se používají duté červíky jako víceméně jednorázové, řeší se tam eventuální průhyb osy při nerovnoměrném upnutí atd. Z běžného hobby se stal v některých kategoriích hi-tech. Plasťáky nejsou tolik technicky vyhraněné, ale i u nich se s příchodem nových firem typu slot.it a NSR vše posunulo na výrazně vyšší úroveň.
Jinak pokud vím, tak jedině Slick7 dělá osy s jednou ploškou na převod, ale nikdo to stejně nepoužívá.

Odpovědět