Bruska na kola do kapsy

Odpovědět
Zpráva
Autor
HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Bruska na kola do kapsy

#1 Příspěvek od HonzaS » 02 zář 2021, 08:34

Brusek na pneu je dnes na trhu dostupná celá řada s různými koncepcemi broušení, v provedeních od jednoduchých po složité, čemuž samozřejmě odpovídá i jejich cena. Trochu paradoxně je ale výsledný efekt broušení jen v malé míře ovlivnitelný koncepcí (je-li aspoň trochu smysluplná) a je závislý spíš na minimalizaci rozměrových vůlí použitých součástek. Já jsem si pro první pokus vybral variantu tzv. šudlátka, kde se broušení provádí horizontálním kmitáním brusného plátku prstem. Není to žádná novinka, podobné brusky jsou tu už několik desítek let a díky své jednoduchosti a blbovzdornosti slouží všem uživatelům bez větších nároků na údržbu. Asi primární důvod pro vlastní stavbu byl (vedle chuti si něco od začátku do konce vyrobit sám) v podstatě jediný - vytvořit něco lehkého a malého, co se dá bez problémů vzít s sebou na závody, bude bezproblémově fungovat pro kola o průměru 14-30mm šíře do 22mm a hlavně nezabere skoro žádný prostor v modelářském kufru nebo tašce (a také jí nezatíží).
Po delším přemýšlení, jaký materiál použít na nosnou desku, jsem si vybral plast POM-C (delrin) o síle 10mm. Díky Pavlovi (Model) jsem vyzkoušel i 3D tisk, ale ten bohužel svou pevností pro tento účel nevyhovuje. Delrin je lehký, má potřebnou tuhost, rozměrovou i teplotní stálost a také se výborně opracovává. Ostatní díly jsou buď z duralu nebo mosazi – prostě co dům dal. Vlastní brusný plátek je diamantový (malá zrna pro jemné broušení) a s karbonovým potahem. Trochu jsem laboroval s pohonem, ale nakonec jsem použil běžně dostupný motor MIG 480 Turbo, který má pro tento účel zcela dostatečný kroutící moment a k jeho napájení postačí 6-8V a proud 2-5A. Přes své malé rozměry mašinka brousí naprosto perfektně i s možností jemného nastavení díky malému stoupání seřizovacího šroubu.

Velikostní porovnání s krabičkou sirek: celková velikost brusky je cca 6,5 x 7cm a váha 175 g.
B_S1_2_s.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka
Příspěvky: 93
Registrován: 02 led 2014, 21:15

Re: Bruska na kola do kapsy

#2 Příspěvek od Jirka » 02 zář 2021, 09:18

No je to moc hezký a praktický. Napadla mne při tom vzpomínka na Jaromíra Šostka, který si věci na závody vozil v malém dětském kufříku (Honzíkova cesta). To by se mu tam rozhodně vešlo, stále ale zůstává rozměrový problém s napájecím zdrojem i když na to nebude potřeba silnějších parametrů. Čím to napájíš?

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Bruska na kola do kapsy

#3 Příspěvek od HonzaS » 02 zář 2021, 11:26

Tady jsi uhodil hřebík na hlavičku, to jsem řešil delší dobu. Většina zdrojů s potřebným proudem je velká a těžká, navíc jsem chtěl, aby se to dalo dobře regulovat. Takže požadavek na zdroj byl 5-12V a min. 5A. Vyzkoušel jsem leccos (PWM regulaci, diodový srážeč), ale buď to bylo velké nebo těžké. Nakonec jsem našel na Alíku přesně takový malý adaptér přímo s regulací a vypínáním, váha cca 150g.
Ale stejně mám objednané ještě menší zdroj a regulační obvody, které bych si chtěl zabudovat do minikrabičky vč. podsvíceného vypínače a měnitelných konektorů. Ti Čiňani dělají neskutečné věci.
B_S1_adapter_s.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka
Příspěvky: 93
Registrován: 02 led 2014, 21:15

Re: Bruska na kola do kapsy

#4 Příspěvek od Jirka » 03 zář 2021, 08:10

Dobrý, tyhle zdroje asi přeprodává Faro. Koupil jsem je vnukovi na malou autodráhu domů a opravdu nejsou špatné:https://www.ites.cz/regulovany-digitaln ... 12v-5000ma

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Bruska na kola do kapsy

#5 Příspěvek od model » 03 zář 2021, 11:06

Já byl také mile překvapen, že FARO nabízí tyto regulovatelné zdroje a hlavně s 5A.
Z Číny jsou asi o třetinu levnější, ale znáte to jaká je teď situace a z FARO shopu to máte doma za pár dnů.
Já si na dráhu koupil trafo od Graupnera, ale protože mám dráhu mimo bydliště, tak si také asi zdroj koupím pro
provoz brusky na kola.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Bruska na kola do kapsy

#6 Příspěvek od HonzaS » 03 zář 2021, 20:03

Tak to je dnes asi hlavní podnikatelská činnost FARO, mně vyšel na 179,- Kč ( free shipping) a měl jsem ho doma za 10 dní a kupodivu z Německa. Momentálně mám s Ali lepší zkušenost než dřív, věci jsou tady nejdéle do 3 týdnů a díky již automaticky připočítávanému a snad i odváděnému DPH už ta drobota dál nikoho nezajímá. Aspoň zatím ;), než někoho napadne, že je toho odváděného DPH málo... Navíc řada věcí jde již ze skladů v EU. Například digitální 3osé odměřování na soustruh dorazilo prozměnu z Belgie :D.

Jinak tohle je další "vývojový" typ, tentokrát s výrazně silnějším (sice zbytečně, ale výkon je výkon) motorem. Jiná konstrukce uložení plátku, vypínač atd. Už slouží někomu jinému.
BS2_s.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

mibar
Příspěvky: 31
Registrován: 24 bře 2021, 11:27

Re: Bruska na kola do kapsy

#7 Příspěvek od mibar » 07 zář 2021, 09:09

Ahoj kamarádi, vypadá to pěkně, ale já jsem asi trochu technicky zaostalej, tak si nedokáži představit jak se na tom ty gumy brousí. Taky předpokládám, že to je jen na mechovky a nikoli na komerční silikony. Díky za případné vysvětlení, či názorné snímky.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Bruska na kola do kapsy

#8 Příspěvek od HonzaS » 07 zář 2021, 10:57

BS_2_5.jpg
Ono to z toho popisu asi není úplně jasné, ale je to fakt jednoduché. Na vyčnívající osu nasuneš disk s pneu a zajitíš červíkem. Aretačním šroubem se žlutou stupnicí si nastavíš potřebnou výšku těsně nad pneumatikou a zapneš motor. Prst položíš na mosazný kolíček na stříbrné brusné destičce a horizontálním pohybem (jako bys hladil pneumatiku) zleva doprava přejíždíš po povrchu pneu. V destičce je ze spodní strany vyfrézováno vybrání na v tomto případě brusný papír (příp. diamantový pásek), který se při pohybu dotýká pouze jakoby po tečně povrchu broušené gumy. Přítlak na gumu a výšku (podle toho, jaký průměr kola chceš dosáhnout) si postupně seřizuješ aretačním šroubem (s možností přesného nastavení podle stupnice).
Bruska je univerzální, tj. jak na mechy, tak i na silikony či P6 apod. U silikonu je lepší použít jemnozrnný diamantový pásek.

I když se jedná o jednoduchý princip, tak v současnosti se prosazuje čím dál víc, protože při správné geometrii eliminuje nedostatky jiných provedení jako soudkovitost, kuželovitost nebo "ohryzkovitost".
A ještě k nákladům: samotná konstrukce brusky (vypínač, konektor a 2 o-kroužky) cca 30,- Kč, motor podle typu od 180,- do 280,- Kč.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

mibar
Příspěvky: 31
Registrován: 24 bře 2021, 11:27

Re: Bruska na kola do kapsy

#9 Příspěvek od mibar » 14 zář 2021, 09:48

Dík, to je opravdu jednoduchý. Ale ještě jeden dotaz: osička na kterou se nasazují kola se dá měnit?

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Bruska na kola do kapsy

#10 Příspěvek od HonzaS » 14 zář 2021, 11:44

Jasně... Ložiska mají vnitřní univerzální průměr 3mm, dtto řemenice, jedna strana osy je stažená na 2,37 mm. Kvůli kratší délce osy to mám tak, že součástí brusky jsou 2 výměnné osy, jedna 3mm a druhá na konci zeslabená. Ta, která se nepoužívá, je zasunutá v základně. Samozřejmě by to šlo udělat jako jednu delší osu, která by se jen obracela. Průměry osy disku můžou být libovolné, jen musíš nechat těch cca 2cm délky o průměru 3mm.

Odpovědět