Převody NF1400

Zpráva
Autor
SaVec
Příspěvky: 55
Registrován: 14 led 2014, 20:09

Převody NF1400

#1 Příspěvek od SaVec » 09 bře 2014, 23:13

Zdravím všechny, zajímalo by mě jestli pasují do NF1400 i jiné ozubené kola než od FARA. Jedná se mi o ozubené kolo na červík. Myslím si, že např. převody Scaletrix se do podvozku nevlezou. Děkuji za názory a zkušenosti. SaVec

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Převody NF1400

#2 Příspěvek od Petr L » 10 bře 2014, 00:39

Převod NF má obvyklý modul 0,5, průměr a šířka také asi nebude tak zásadní problém, ale rozhodně bude trochu potíž v tom, že NF má pokud se nepletu průměr osy 3mm. Většina výrobců se pohybuje +/- okolo standardu 2,37 mm. Takže až najděš vhodný, počítej buď s novou osou atd. nebo s nutností převrtat na 3 mm, ale to bych si v domácích podmínkách netroufal. I když Scalextric Pro má 2.95, to by už asi možná šlo.

Oměř to převodové kolo a já se ti podívám.

SaVec
Příspěvky: 55
Registrován: 14 led 2014, 20:09

Re: Převody NF1400

#3 Příspěvek od SaVec » 10 bře 2014, 08:41

Popravdě na osu 2,38 jsem se ani nedíval. Od Scaletrixu jsem našel ozubená kola Sport+ katalog. číslo C8404 ,ale myslím, že se do podvozku nevleze, protože mezi stěnou podvozku a ozubeným kolem je mezera 1mm.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Převody NF1400

#4 Příspěvek od Petr L » 10 bře 2014, 14:16

No ale to je právě to nejdůležitější, vždy potřebuješ vědět průměr osy, modul zubu, info o tom, jestli zuby nejsou nějak korigované, průměr kol a prostor pro převod.

Průměr osy lze pořešit je li větší, protažením, modul zubu musí být stejný, jinak to nepojede, pokud je zub korigovaný, musí být stejně i pastorek, jinak to také nejede, no a rozměry pro převod, podvozek a kastli přinejhorším propiluješ, nebo jinak upravíš.

V zásadě bych to tipoval buď na Scalextric nebo Scaleauto, u obou budeš muset minimálně zvětšit díru, aby se dal nasadit na osu, ovšem jestli se vejdou můžeš těžko předvídat, u Scaleauto bych asi měnil i pastorek. Musíš měřit.

kmasita
Příspěvky: 1
Registrován: 22 pro 2013, 22:00

Re: Převody NF1400

#5 Příspěvek od kmasita » 10 bře 2014, 14:28

Viděl jsem to předělané na Slotit dily musí se tam jen udělat a prostruzit pouzdra na tu 2,38 mm osu. Vlada Basak to mnel už cca před pěti roky... Mám pocit ze říkal ze tam použil jako ty futra nejake sirsi vymezovaci podložky (válečky) které se běžné prodávají dodává je třeba "alsracing"...

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Převody NF1400

#6 Příspěvek od HonzaS » 10 bře 2014, 15:09

Nevím, jaké tam jsou otvory v šasi na ložiska, ale co takhle do toho zalepit normální 2,38 ložiska od Parmy a pak použít standardní díly slot.it.? Případně si vytočit nebo nechat vytočit něco s dírou 2,38 na míru sám?

SaVec
Příspěvky: 55
Registrován: 14 led 2014, 20:09

Re: Převody NF1400

#7 Příspěvek od SaVec » 10 bře 2014, 20:20

Díky za rady, protože chci do formule co nejmín zasahovat tak asi pujdu cestou převrtáním ozubeného kola Slot-it na osu 3mm. Domnívám se správně, že ozubené kolo má osazení na vymezení vůle vůdči pastorku? U ALS racing jsem našel ozubené kolo, které mělo červíka na špatné straně.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Převody NF1400

#8 Příspěvek od HonzaS » 11 bře 2014, 13:23

Převody od ALSR nejsou moc vhodné, jednak mají náboj s červíkem na vnější straně (jako Scaleauto, Sigma a další) a druhak k nim budeš dost obtížně shánět odpovídající pastorek. Převrtání převodu na 3mm si nech raději udělat od profesionála, jinak budeš riskovat nesouosost a následné házení převodu.

Vítek

Re: Převody NF1400

#9 Příspěvek od Vítek » 11 bře 2014, 13:59

Bohužel se hůře radí jaký převod použít pokud člověk formuli nevlastní a ani není uvedeno jaký maximání průměr se do daného místa vejde.

Než se pustíš do převrtávání, tak zkus zvážit převod Scaleauto, případně Sigma. Nejmenší od Scale má 32z a udávaný průměr 17,25 mm.Pokud bys ho použil, tak bude velmi vhodné ho zkombinovat s pastorkem stejné značky. Obojí jsou v modulu a budou spolupracovat, V případě různých výrobců tomu tak nemusí být.
Idea použít převody od Scalextric není špatná. Opět ovšem v kombinaci s jejich pastorky. Otázkou je opět průměr převodu a prostor, který máš k dispozici.

Samotné převody, přesto, že jsou nabízené k ose 3 mm, nemusí sedět na osu z NF1400.

Myslím si, že výše uvedené rady směřující k přestavbě na 2,38 jdou správným směrem. V důsledku ovšem znamenají kompletní výměnu včetně disků a pneu. Podle mého názoru se Ti tato přestavba a investice do ní vyplatí. Mít NF 1400, tak bych ji udělal.

Nevím co máš na mysli červíkem na správné a špatné straně. Existují různé přístupy. Jeden reprezentuje Slot.it, kde jsou u inline převodů přizpůsobené pastorky a mají jednotný průměr 5,5 mm a součástí převodu je vodící drážka na osu motoru. Jednoduché, pohodlné, nic se nenastavuje. Druhou variantou je potom například Scaleauto, kde mají pastorky různý průměr. A převod a vodicí drážka jsou samostně. Převod se nastavuje k pastorku. Existují i jiné varianty - třeba s pomocí stoperů.
Z toho vyplývá, že k převodu Slot.it budeš potřebovat pastorek Slot.it průměr 5,5 mm.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Převody NF1400

#10 Příspěvek od Jirka B » 11 bře 2014, 19:57

Co se týká převrtání otvoru převodového kola,není to až zas takový problém./mimo různá plastová ozubená kola/.Kolo od slot it se dá dobře převrtat,protože je střed kovový.Ovšem nejlepší je dodržet podmínku-vrtat to na několikrát.Postupně zvětšovat vrták.Z 2,38 bych to vrtal tak na 3-4 krát,pokud teda máš takové vrtáčky.Já to řeším takto běžně.Dokonce jsem to zkoušel i u plastových ozubených kol na narážení. Z 5ks se mi podařilo převrtat 4ks bez toho aby to házelo.Na tyto plastová kola by byl lepší výstružník,ale ten bohužel nemám. Jiní zde by se mnou možná nesouhlasili,ale je to nejlevnější varianta,než měnit osu i s koly.

Odpovědět