Uchycení motorů

Odpovědět
Zpráva
Autor
Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Uchycení motorů

#1 Příspěvek od Jirka B » 01 srp 2014, 15:03

Ahoj všem.Mám na vás otázku.Možná trochu přiblblá.Ale narazil jsem na trochu menší problém s uchycením motorů ke kleci pomocí dvou šroubků za čelo motoru.Naposledy jsem toto uchycení použil již dávno u motorů Mabuchi.A navíc šroubky přišli již s motorem.Takže se ptám? Jaké šroubky se používají.Myslím průměr,délku.závit ? Ani nevím ,jak hluboko lze šroubky do motoru zašroubovat? Nerad bych něco sprasil.Můžete mi odpovědět a napsat své zkušenosti.Včetně toho ,které motory jdou tímto způsobem uchytit ? Člověk by řekl detail.A ono ejhle a hned je problém. Člověk najednou zjistí ,přestože modelařím vcelku dlouho ,jak mu ta šedá kůra přestává pracovat.Dík .

Vítek

Re: Uchycení motorů

#2 Příspěvek od Vítek » 01 srp 2014, 15:48

Tímto způsobem můžeš uchytit všechny motory.
Občas jsou motory bez děr na uchycení, ty potom stačí přesně navrtat.

Šroubky.
Takovouto sadu nabízí Slot.it:

Obrázek

Jsou to mosazné M2 s délkou závitu 4 mm a průměrem hlavy 4 mm. Nejsem strojař, takže Ti neřeknu jaké stoupání má závit, případně další podrobnosti. Podobné šroubky koupíš v prodejně se spojovacím materiálem.
Do plastové klece je podložka prakticky nutnost. U kovového držáku podle mně není až tak důležitá.
Kromě uchycení šroubky je dobré motor v plastové kleci navíc fixovat chemoprénem. :!:

A kontrola jestli nejsou šroubky dlouhé je velmi jednoduchá. Zatočit osičkou motoru - v prstech. Pokud to nepůjde, je šroubek dlouhý. ;)

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Uchycení motorů

#3 Příspěvek od HonzaS » 03 srp 2014, 11:13

S tím zatočením osou motoru bych byl hodně opatrný, protože v případě, že jsi přehnal délku šroubu, porušíš izolaci vinutí kotvy. Fakt je ale ten, že v případě použití 4mm M2 šroubků v podstatě moc neriskuješ - to je bezpečná délka skoro do všech držáků jednorázových motorů. Je také dobré u většiny motorů otvor protáhnout ručním závitníkem M2 (dostane se skoro všude do 100,- Kč), občas některé typy nemají vytvořený závit.
Jinak slot.it šrouby jsou sice hezké, ale nechutně předražené - u většiny internetových prodejců (např. nerezka.cz) je dostaneš za zlomek ceny včetně podložek. S použitím podložek to ale není tak úplně jednoznačné, alespoň pro závodní použití (tak je to ale skoro se vším) - někdy je možnost zkrutu u plasťáků velmi výhodná a stačí jen motor v držáku fixovat třeba M2 imbusovým červíkem (ala Standa).

Odpovědět