Univerzální podvozek z 3D tiskárny

Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Univerzální podvozek z 3D tiskárny

#1 Příspěvek od model » 16 úno 2019, 14:32

Když jsem připravil podklady pro tisk univerzálního podvozku pro auta ITES, napadlo mě, že bych mohl použít
detail posuvné části s přední oskou a vodítkem pro návrh jednoduchého podvozku pro modely aut 1:32.
Rozvor se dá regulovat od 70 mm do cca 90 mm.
To, že jsem udělal osazení motorku v pozici SW, je variantou pro tentýž podvozek v poloze in-line v případě, že chcete osadit kokpit,
nebo je karoserie nízká a motorek by zasahoval do karoserie.
Použil jsem převod s průměrem 18 mm, je to klasika, třeba od Slot.itu GS 1832, nebo v mém případě GS 1832 -PL a pastorkem 6 mm.
Světlost podvozku je 2 mm při osazení kol průměru 20 mm. Držák přední nápravy jezdí v otevřené drážce, aby se mohla jednoduše vysunout bez
vyšroubování pojistných šroubků. Držák přední nápravy je fixován plastovou podložkou, takže korekce rozvoru se děje ze spodní strany podvozku. Součástí podvozku
je držák kabelů, protože tam nemám vodící kabelové lišty. Přední oska se dá výškově regulovat pomocí nimbusů M2.
Zadní náprava a motorek je fixována U zámkem a 4 šroubky M2, délky 6 mm, motorek ještě vrutem 1,5 mm, zapadajícím do vybrání v zadní části.
Vodítko od Milana, otvor má 3,5 mm průměr.
Do podvozku se ještě vlepí 2 magnety 17 x 4,7 x 1,5 mm.
Šířka podvozku je 51 mm, takže se dá bez velkých úprav osadit do většiny karoserií pomocí vlepených L profilů, nebo sloupků. V desce jsou otvory pro spojení s karoserií.
Je to pokus, doufám, že hmota PLA vydrží tepelně, hlavně v místě osazení motorku, je tam dostatečný otvor v šachtě. Pokud se jedná o jízdní vlastnosti, jezdí podvozky na dráze FARO
velmi slušně. Snažil jsme se, aby byl podvozek dostatečně tuhý v podélném směru, ale při kroucení je pružný. Hlavní je pevnost v místě zadní osky a motorku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Univerzální podvozek z 3D tiskárny

#2 Příspěvek od Jirka B » 17 úno 2019, 18:16

Nooo to je krása.Jen tak dál.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Univerzální podvozek z 3D tiskárny

#3 Příspěvek od model » 17 úno 2019, 18:55

Ještě jsem si nakreslil a vytiskl stejnou platformu, tentokrát s motorkem v poloze in-line.
Je tady jedna výhoda - možnost si nakreslit šířku držáku přední osky podle konkrétního auta,
včetně posunutí otvoru pro vodítko, to zase podle tvaru karoserie.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PanZdenda
Příspěvky: 18
Registrován: 28 led 2014, 20:53
Bydliště: Hranice

Re: Univerzální podvozek z 3D tiskárny

#4 Příspěvek od PanZdenda » 18 úno 2019, 17:12

Mně by zajímalo, jak dlouho 3D tisk z materiálu PLA reálně vydrží. Na netu jsem vygůgloval, že se vlákno PLA cca do 10 let rozkládá. To by pak nebylo úplně ideální řešení, neboť původní Ites podvozky jsou tu s námi už přes 40 let a pořád ve formě :-)

Jonas
Příspěvky: 22
Registrován: 12 lis 2014, 18:56
Bydliště: Vsetín

Re: Univerzální podvozek z 3D tiskárny

#5 Příspěvek od Jonas » 18 úno 2019, 18:56

Ale v kovové formě.Když se rozpadnou,vytisknou se znovu a zas je na 10 let pokoj. ;)

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Univerzální podvozek z 3D tiskárny

#6 Příspěvek od model » 19 úno 2019, 08:07

Přesně tak, technologie tisku 3D tiskáren umožňuje použít i jiné materiály, než PLA.
Včera jsem si vytiskl stahovák pastorků a doufám, že mi těch 10 let vydrží.
Pochopitelně díl pro stahování pastorků je ocelový od Slot.itu, tady bych s jakoukoliv
hmotou neuspěl, to jsem si již vyzkoušel.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Univerzální podvozek z 3D tiskárny

#7 Příspěvek od model » 20 úno 2019, 20:22

Chtěl bych Zdenka doplnit, že jsem zkoušel oba podvozky z PLA na dráze a musím konstatovat,
že ty původní plechové na ně nemají šanci. Myslím rychlost a jízdní vlastnosti.
Většina modelářů jsou aktivní důchodci, nebo aktivní těsně před důchodem.
No a za deset let budu možná rád, že mi dají čistou plenu a nebudu se asi starat o životnost PLA.

Odpovědět