ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#11 Příspěvek od model » 30 lis 2021, 15:15

Ani za pět hodin, tiskárna přestala tisknout a já, zkušený tiskař jsem měl oči pro pláč.
Došel filament, vůbec jsem neodhadl množství a tak šlo všechno do koše.
Zítra bude na e-shopu, tak to zkusím napodruhé.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#12 Příspěvek od HonzaS » 30 lis 2021, 19:32

Tak tohle fakt naštve, hlavně ten ztracený čas. Naštěstí aspoň ten PLA filament je celkem levný.
Když jsme naposledy tiskli Lotus 56 v měřítku 1/24 z resinu, tak se několikrát po asi 12 hodinách utrhnul z podpěr, zdeformoval a byl na vyhození - to je pak člověk zralý na prášky. Možná by nebylo marné založit téma s názvem "Co se tak úplně nepovedlo", myslím, že by každý měl spoustu vlastních příspěvků...

Jinak těch kamufláží nebylo zase tak málo, tam se můžeš vyřádit. Neupravíš trochu ten tvar kokpitu?

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#13 Příspěvek od model » 30 lis 2021, 20:20

Honzo, tam by toho chtělo víc změnit, ale nechám to tak jak je.
Já jsem tvar převzal z té první karoserie, co jsem měl pro podvozek s Mabuchi FT16, tím pádem se strašně špatně v tomto programu něco
mění, hlavně na karoserii. Spíše jsem chtěl auto na můj ÚUP podvozek a to podařilo.
Slibuji, že další pokus bude již podle plánku. Ale stejně, když si prohlížíš internet, závod co závod pořád nějaké úpravy. Až se nalepí na karoserii všechny detaily -
ochranný rám, zpětné zrcátko, motor, pilot a třeba palivová zátka a na konec obtisky, nebude to žádná strašilka a hlavně od začátku jsem nestavěl maketu a na dráze jak říkám se všechny nedostatky ztratí.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#14 Příspěvek od model » 01 pro 2021, 14:12

Tak jsem to trochu doladil, zpětné zrcátko bude jiné, subtilnější.
Tiskárna tiskne druhou karoserii, trochu jsem upravil hodnoty tisku - zvýšil rychlost tisku z 55 mm/s
na 60 mm/s, což dělá u této karoserie 1 hodinu. Kvalita zůstává, protože výška vrstvy zůstává na 0,15 mm.
Tak a ještě ty obtisky ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#15 Příspěvek od model » 01 pro 2021, 21:08

Vše se v dobré obrátilo, tiskárna vytiskla, podvozek sedí perfektně, takže mám dva bratříčky, vlastně tři, jejich bratranec je takový mix
modelu a Lego skládačky s motorkem Mabuchi FT 16. Z této předlohy vznikly karoserie, které se více podobají předloze - Porsche 908/3.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#16 Příspěvek od Petr L » 05 pro 2021, 22:02

Pěkná práce, když ale vidím, jak je ta kastle robustní, viděl bych ten 3D tisk spíše jen pro výrobu masteru, který se zaformuje :-)

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#17 Příspěvek od model » 06 pro 2021, 09:11

Petře, PLA je takový divný plast, jakýsi modifikovaný škrob. Stabilní je do 60°C, potom měkne. Ale má výhodu, že má malou specifickou hmotnost, takže i karoserie,
kde mám tloušťku stěn 1,5 mm je překvapivě lehká. Začal jsem tloušťkou stěny 1 mm, ale je to na hraně z hlediska pevnosti. Stejně jsem musel
zesilovat zaoblením vnitřní kouty. V každém případě je tisk karoserií na 3D tiskárně spíše radost z tvorby. A protože si hlavně hraji, nezávodím, takže
neřeším tyto problémy.
V každém případě máš pravdu v tom, že výroba kopyta z modelu vytisknutém na 3D tiskárně by zjednodušila výrobu karoserií, které nejsou běžně v nabídce.
Jenže nakreslit karoserii, to chce profi program a ideální by byl tisk na resinové tiskárně kvůli kvalitě povrchu.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#18 Příspěvek od HonzaS » 06 pro 2021, 09:46

No a tady se dostáváme nepřímo i k tomu, že tisk z resinu není vůbec levná záležitost. Zvlášť u větších výtisků se musí počítat s tím, že se tiskne celý monolit a podpěry jsou navíc zvenčí. Ono to jde samozřejmě i z jiných materiálů než PLA (ABS, ASA, PC, TPU95A-98A, PETG, NYLON, CPE), jenže to chce už profesionální tiskárny, které cenově začínají někde okolo 100.000,- Kč. Pak k tomu ale musíš mimo cenu kvalitních filamentů přidat i platbu za tiskohodiny a jsi někde úplně jinde. A to nemluvím o softwaru a programování tiskového souboru.

Pavel používá jednoduchý program (tedy z jeho pohledu ;) , vymyslí i nakreslí si vše sám, tiskne na hobby tiskárně a z levného PLA - pak je to víceméně v pohodě s tím, že nemá přehnané očekávání týkající se "neviditelnosti" vrstev nebo dokonalých zborcených ploch. Prostě shrnuto - na maketu se tenhle level 3D tisku nehodí (master z toho bezpracně neuděláš, jedině jako meziprodukt), ale pro vlastní tvorbu, která tyto ambice nemá, je naopak ideální.

Většina vlastníků tiskáren stejně umí jen tisknout s cizími staženýmí souboty .stl z databank, Pavel je výjimka v tom, že proces zvládá celý a ještě je ochotný se o výsledek své činnosti podělit s ostatními.

Petr_Klíny
Příspěvky: 26
Registrován: 08 lis 2019, 20:30

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#19 Příspěvek od Petr_Klíny » 21 srp 2022, 09:23

Tak tento víkend vytvářím model od Pavla pro budoucí klub
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#20 Příspěvek od model » 21 srp 2022, 10:44

Paráda. Jak psal Honza, jsem rád, když mé nápady využijí kolegové modeláři pro rozvoj automodelářství.
V době chytrých telefonů a sociálních sítí mají děti úplně jiné priority, bohužel.
Ale můj nejstarší vnuk začne chodit ve Zlíně do Astry do kroužku 3D tisku, tak zkusím oslovit pracovníky Astry a nabídnout hotové soubory k tisku
dráhového modelu jako základ pro další práci při kreslení.

Odpovědět