ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#1 Příspěvek od model » 19 lis 2021, 17:04

Abych vysvětlil ten název - požádal mně kolega Roland z Popradu, jestli bych nenakreslil podvozek, do
kterého by se dala vložit všechny typy motorových loží i pro dlouhé motorky. Nebylo nic jednoduššího, vzal jsem podvozek pro
modely 1:24, které jezdí Pohár míru a přátelství v Púchově a Zubří a jen jsem ho upravil pro měřítko 1:32.
Je to opět něco jako HRS - 2, ale tentokrát jsem změnil přední část, aby nedocházelo k deformacím nosníků, nesoucích
přední nápravu a vodítko. Držák přední osy a vodítka se upevňuje pomocí dvou šroubků M2 a matiček, které umožní mírnou korekci
dopředu, nebo dozadu. Mám dva typy držáků, jeden na osu 2,38 mm a druhý na osu 3 mm.
To proto, neboť jsem udělal dobrý kup. V galanterii jsem koupil jehlice na ponožky, průměr 3 mm a délky 200 mm. Je jich 5 v sadě a stojí 38 Kč.
Měli dva druhy, jedny hliníkové a druhé leštěné ocelové. Až doma, když jsem chtěl jehlici zkrátit, jsem zjistil, že jsou duté, takže výborná varianta pro přední osu.
Podvozek na fotce má motorové lože pro dlouhý motorek, které jsem dostal od Honzy a je v něm motorek z Číny, opět dar Tomáše Herdera. Vložku pro motorek jsem si vytiskl na tiskárně.
Jezdí to fantasticky ...
p.s. na fotografiích jsou motorová lože na krátké motorky, která jsem si nakreslil a vytiskl. Jsou stejná, jako originál od Slot.itu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#2 Příspěvek od HonzaS » 21 lis 2021, 19:12

Jj, je to už jako profesionální firemní výroba, začínáš těžce konkurovat slot.itu :D . Těm už u těch motorových držáků zůstala jediná malá přednost - ta naklápěcí sférická ložiska. Jinak krásná práce.

stembas
Příspěvky: 263
Registrován: 18 říj 2015, 14:25

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#3 Příspěvek od stembas » 21 lis 2021, 22:10

To uz je na zalozeni renomovane firmy, kde uspech je zajisteny. :)

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#4 Příspěvek od tom59herder » 24 lis 2021, 09:05

Výborný nápad a hodně dobrá práce. :D

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#5 Příspěvek od model » 27 lis 2021, 19:52

Takže podvozek by byl, výborně to jezdí a tak jsem se rozhodl, že si nakreslím a vytisknu nějakou karoserii.
Pro program DSM je dost obtížné tvarovat kabiny, takže prst ukázal na spidera a ten jednodušší tvarem je Porsche 908.
Není to pochopitelně maketa, ale základní tvarové prvky jsem se snažil zachovat.
Až se vymodeluje motor, ochranný rám, bude to vypadat doufám hezky.
Teď ještě kreslím nový držák přední nápravy, kde jsem musel zkrátit držák vodítka, protože mám předek karoserie
rovný a vodítko by se tam nevlezlo.
Takto vypadá polotovar na tiskové desce.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#6 Příspěvek od model » 28 lis 2021, 15:05

Nastala piplačka s podpěrami, kdo tiskne, ví co to je za martýrium. Pochopitelně se mi podařilo odlomit sloupky v karoserii, zůstaly tam jen kousky.
Je fakt, že měly průměr 4 mm a to je na PLA málo. Teď mám na nové karoserii, která je zatím jen v počítači, průměr 6 mm a pořádné zabezpečení ve spodní části.
Protože byla tato karoserie určena pro jiný podvozek, u tohoto uni podvozku byla hrozně velká světlost. Tak jsem si vytiskl podložky a vlepil ze spodní strany na prahy a předek.
Tam jsem přední spojler protáhl, aby to vypadalo jako předloha.
Původní kola jsem vyměnil, našel jsem ve svých skromných zásobách dvě pneumatiky Slot.it, vytiskl jsem si na ně disky aby do nich vlezly Milanovy inserty.
Přední kola mají pneumatiky ITES - přední se vzorkem. Kola mají menší průměr, tak se mi podařilo udělat světlost 1,2 mm.
Vytiskl jsem si distance na přední osu, seřídím výšku přední osy a bude hotovo. Byl jsem auto vyzkoušet na dráze a jezdí neskutečně. Ten dlouhý čínský motorek točí jak o duši
a ve spojení s motorovým ložem a lehkou karoserií je to nádhera.
Druhá nakreslená karoserie má již tvarově upravenou kabinu pilota, aby to vypadalo více modelově, ale tato první bohatě stačí. Ještě ochranný rám, motor a potom
barevná úprava.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#7 Příspěvek od model » 28 lis 2021, 17:50

Ochranný rám hotov, motor, respektive to co je vidět také, dokonce se tiskárně podařilo udělat na plechovém krytu karburátorů otvory.
Ještě podložka pro pilota a hotovo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka
Příspěvky: 93
Registrován: 02 led 2014, 21:15

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#8 Příspěvek od Jirka » 29 lis 2021, 21:04

Jako tradičně skvělý :D .

stembas
Příspěvky: 263
Registrován: 18 říj 2015, 14:25

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#9 Příspěvek od stembas » 29 lis 2021, 22:30

Jirk, uz jsi toho udelel spoustu, a pekneho :) Co tahle skusit uz neco s prednimi blatniky jako je treba Ferrari 312 PB od POLICARU (slot it) nebo Porsche 956/962 Slot it. a dalsi vozy sk. "C". :o

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ÚUP - úplně univerzální podvozek z 3D tiskárny

#10 Příspěvek od model » 30 lis 2021, 09:27

Kamaráde, je to problém v programu, ve kterém kreslím. DSM je zcela dostačující pro tvorbu podvozků a dalších dílů,
jenže karoserie to je trochu oříšek. Vytvořit zborcenou plochu prostě neumí. Mohu sříznout plochy, zaoblit hrany, ale to je
tak vše. Proto je problém vytvarovat blatníky, nebo kabinu. Začal jsem pomalu zkoušet program Solid Works, snad se dopracuji
k nějakému výsledku. A ještě jedna věc. A tou je kvalita povrchu. Vodorovné a svislé plochy jsou hladké, ale šikmé plochy mají viditelné
vrstvy, jak postupuje tryska. Jak jsem psal několikrát v jiných příspěvcích protože jsem architekt, tento "nedostatek" nazývám
pohledovým betonem a nechávám to tak jako je. Dá se pochopitelně povrch vyhladit buď jemným broušením, tmelením, ale to bych nechal
spíše maketářům.
To na úvod a teď malý dodatek k tomuto tématu - nevydržel jsem a vytiskl si další podvozek, tentokrát pro krátký motorek a in-line převod.
K tomu jsem si vytiskl motorové lože a protože nemám ložiska, tak jsem si ho upravil pro lustrsvorky. Další podvozek proto, že jsem
našel krásnou fotografii dvojice těchto aut od firmy NSR. Těch kamufláží pro typ 908/3 nebylo zase moc a tato varianta je jednoduchá a efektní.
Od sedmi hodin ráno tisknu karoserii, za 5 hodin bude hotovo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět