Podvozek s in-line motorovým ložem na 3D tiskárně

Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Podvozek s in-line motorovým ložem na 3D tiskárně

#1 Příspěvek od model » 23 úno 2020, 22:12

Když jsem si stavěl toho červeno - bílého Trabanta, použil jsem tam motorové lože od Scaleauto, které mi
věnoval kamarád. Zaujal mně jeho tvar, hlavně to, že se může osadit na tři body. A protože mají klasická lože
třeba od Slot.itu speciální šroubky, které se šroubují do lože a posunují se v zapuštěné drážce v podvozku, zkusil jsem obrácenou variantu a to,
že budu mít tři body a šroubky budou pevně zašroubovány v podvozkové desce a budou se pohybovat v držácích upevněných v loži.
Má to výhodu v tom, že zapuštěná drážka nejde vytisknout čistě. Musí se vytisknout bez osazení a osazení do ní vlepit. Mám to u několika
podvozku, funguje to, ale je to práce navíc. A také se stává, že lože nejde upevnit vzadu na dva šroubky proto že tam není místo.
Lože je pro krátké motorky, může se pochopitelně upravit pro motorky dlouhé, nebo pro typ Falcon. Je rozměrově určeno pro převody in-line od Slot.itu
a pro kola s průměrem 20 mm. Světlost je 2 mm, dá se pochopitelně v kreslícím programu změnit podle konkrétních požadavků.
Ložiska kluzná, klasická s oboustranným osazením jsou jištěna i s motorkem zámkem se 4 šroubky M2.
Jsou tam otvory pro magnety 20x5 mm, přední se upevňuje pomocí lišty, zadní se vlepuje.
Systém funguje , dá se vše výškově korigovat pomocí podložek. Vytiskl jsem si také čtyřhranné matky, které nahrazují samosvorné matky.
Jediná nevýhoda je v tom, že se musí nastavit vůle pohybu lože shora, ale to stačí jednou a funguje to bez dalších oprav.
Pro vyzkoušení lože jsem si nakreslil a vytiskl univerzální podvozkovou desku a na dráze jsem zkoušel a jezdí velmi dobře.
Toto lože s upraveným podvozkem jsem použil při stavbě Favorita ze stavebnice Směr, až bude hotovo ukáži.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka
Příspěvky: 93
Registrován: 02 led 2014, 21:15

Re: Podvozek s in-line motorovým ložem na 3D tiskárně

#2 Příspěvek od Jirka » 24 úno 2020, 09:09

Ahoj, máš to všechno moc pěkný, jsi moc šikovnej. Jen jsem se chtěl zeptat, ty klece na motor máš upevněněné ke zbytku podvozku natvrdo? Fungovalo by to i kdyby jsi udělal malou vůli a nedotahoval to na pevno? Podle obrázků to k poznání moc není ale všimnul jsem si, že ty otvory jsou dost oválné, takže vůle v předozadní poloze by byla asi moc velká. Tedy v případě, že by jsi ty šroubky nedotahoval napevno. Mluvím tedy o ježdění hlavně na dřevěnné dráze a tam ty klece na motory fungují právě proto, že se dá nastavit vůle ve výkyvu vůči zbytku podvozku. Je to ale znát i při ježdění na plastových drahách.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Podvozek s in-line motorovým ložem na 3D tiskárně

#3 Příspěvek od model » 24 úno 2020, 11:07

Ano, motorové lože se pohybuje dopředu a dozadu v rozsahu 2 mm. 1 mm dopředu, 1 mm dozadu.
Je tam ještě jedno plus a to je přední čep, který, když se uvolní matička umožní i malý rotační pohyb motorového lože.
Používám šroubky M2 a oválné otvory mají drážku se světlostí 2,4 mm, takže je tam dostatečná vůle.
Berte můj příspěvek jen jako příspěvek, nemám zájem tento výrobek nabízet, nebo dokonce prodávat,
ale jen ukázat co umí 3D tisk.
Jak jsem psal, stavím Favorita a použil jsem toto lože a k tomu podvozek, který končí před zadními koly.
A tady využívám 3 upevňovací body, dva na bocích a jeden vpředu.
A pro ježdění na plastu pro nás hobbíky to úplně stačí.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka
Příspěvky: 93
Registrován: 02 led 2014, 21:15

Re: Podvozek s in-line motorovým ložem na 3D tiskárně

#4 Příspěvek od Jirka » 24 úno 2020, 14:07

No paráda. Díky za podrobnější informace. ;)

Odpovědět