Jak se staví podvozek pro Tyrrella P 34 s 3D tiskárnou

Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Jak se staví podvozek pro Tyrrella P 34 s 3D tiskárnou

#1 Příspěvek od model » 02 zář 2019, 18:51

Na začátku byla žádost o návrh podvozku pro tuto nádhernou šestikolku od Scalextricu s použitím klasického motorku.
Dostal jsem k dispozici trochu ojetý a mírně poškozený originální podvozek, dvojici předních kol a novou karoserii, která
se skládá ze dvou částí - přední a k ní motor s křídlem. Co bylo jasné od začátku, že tento motorek se do karoserie nevleze,
ale musí se upravit kokpit pilota a vyříznout spodní deska, ke které je pilot upevněn dvojicí roztavených čepů.
Tuto úpravu karoserie nechám na majiteli.
Takže nastalo měření, počítání a kreslení na papír a potom jsem začal modelovat podvozek v počítači v programu DesignSpark Mechanical.
Problém byl, že originální podvozek měl sníženou střední část a boční pontony byly vyvýšeny. Tisknout něco ve vzduchu jde také, ale
vzniká při tom spousta materiálu a kvalita tisku není dokonalá.
Proto jsem se rozhodl navrhnout desku v rovině a pouze vytažením obvodového lemu ji snížit. Těch pět tisků podvozku svědčí o tom, že
není vše tak jednoduché jak vypadá. Když jsem doladil přední část, začal problém s dílem motoru. Výlisek totiž přidržuje ložiska zadní osy
držácích a přesně doměřit výšky a šířky byla docela fuška.
Nakonec to sedlo na "desetinu" a jsem opravdu spokojen.
Vzhledem k miniaturním rozměrům v přední části jsem si nakreslil a vytiskl vodítko, které přesně zapadne do otvoru a sedí výškově na dráhu Carrera.
Převod který tam tak tak vlezl je od Slot.itu - typ GI 23 BZ průměr 13,5 mm. Ještě se musí trochu zabrousit červík, aby nenarážel do plastového vnitřku motoru.
Magnety jsou dva, přední 20x5x1,5 mm je přidržován pomocnou destičkou, zadní 17x5x1,5 mm bude přilepen lepidlem.
Zadní kola jsou jen provizorní, včetně délky zadní osky, slouží jen pro kompletaci a zajetí podvozku na dráze.
Ty pneumatiky jsem si vytiskl, abych viděl poměr šířky a průměru. Rozměrově jsou stejné, jako F1 od Slot.itu - průměr 20 mm, šířka 12 mm.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Jak se staví podvozek pro Tyrrella P 34 s 3D tiskárnou

#2 Příspěvek od model » 02 zář 2019, 18:53

No a toto je výsledek, zatím bez kabelů a stínění.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Jak se staví podvozek pro Tyrrella P 34 s 3D tiskárnou

#3 Příspěvek od model » 02 zář 2019, 20:17

A toto je fotografie s kabeláží, podvozek připraven k projetí a testům.
Na přední osy jsem si vytiskl pomocné distanční kroužky, aby nápravy moc nelétaly do boku
a ještě jednu vychytávku jsem si vytiskl - vložku, kterou zatlačím do drážky a ta mi drží zadní magnet
za motorkem, takže konečně žádné lepení.
S magnety budu asi laborovat, protože když položím podvozek na dráhu a tu otočím, drží a nespadne.
Asi zkusím jen jeden magnet, jsou to neodymy a jsou fakt hodně silné.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka
Příspěvky: 93
Registrován: 02 led 2014, 21:15

Re: Jak se staví podvozek pro Tyrrella P 34 s 3D tiskárnou

#4 Příspěvek od Jirka » 03 zář 2019, 12:43

Pěkná práce, gratuluji. :roll:

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Jak se staví podvozek pro Tyrrella P 34 s 3D tiskárnou

#5 Příspěvek od model » 03 zář 2019, 19:30

Děkuji za pochvalu, dnes jsem byl na dráze zkoušet podvozek a byla to opravdu bomba.
Výhodou tohoto řešení je, že jsou magnety upevněny pomoci držáků a dají se jednoduše vyjmout, tak jsem zkoušel první oba dva. Podvozek lítal jako na kolejích,
to se mi moc nelíbí, tak jsem jel se zadním magnetem, opět výrazný přítlak, potom jsem osadil přední magnet, podvozek opět hezky držel, ale už se dalo v zatáčce utrhnout a driftovat.
Až bude i karoserie, tak to bude okrasa každého závodu.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Jak se staví podvozek pro Tyrrella P 34 s 3D tiskárnou

#6 Příspěvek od HonzaS » 04 zář 2019, 12:11

Škoda, že se fotky nedají zvětšit. Mám dojem, že jsi boční chladiče na vnějšku vytvaroval už při tisku s náznakem rýhování krytu chladiče? To mi přijde už jako vyšší dívčí... Když si vzpomenu, jak jsme kdysi do dallary od scalextricu pracně vnucovali držáky motoru, tak tohle je paráda.
Jinak zadní kola by měla mít podle reálu výrazně větší šířku a výšku, ale to se s se slot.it díly moc řešit nedá - blížila by se tomu spíš formulová kola od Scalextric nebo Fly.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Jak se staví podvozek pro Tyrrella P 34 s 3D tiskárnou

#7 Příspěvek od model » 04 zář 2019, 12:50

Chladič má v originálu výrazně jemnější rýhování, to bude možná další krok k úpravě.
Já to spíše stylizoval pouze v drážkách 0,3 x 0,3 mm. Až se podvozek stříkne černým lakem,
bude vše zase vypadat jinak.
K zadním kolům - máš pravdu, dá se to zhruba naladit od Slot.itu, ale jsou modelovější kola od jiných výrobců.
To už nechám na majiteli.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Jak se staví podvozek pro Tyrrella P 34 s 3D tiskárnou

#8 Příspěvek od model » 04 zář 2019, 14:21

Takto vypadá nová verze chladiče.
Bude ze dvou dílů, základní deska je na podvozku a tento díl bude přilepen.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Jak se staví podvozek pro Tyrrella P 34 s 3D tiskárnou

#9 Příspěvek od model » 04 zář 2019, 20:06

Tak jsem to vytiskl, ale 0,3 mm výška lamel je pro moji tiskárnu hodně velký problém, takže výsledkem je jen první vrstva,
kterou tvoří jemný rastr, takže to vypadá skoro jako originál.
Někdy je velká snaha zbytečná...

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Jak se staví podvozek pro Tyrrella P 34 s 3D tiskárnou

#10 Příspěvek od HonzaS » 05 zář 2019, 07:42

Mně to přišlo naprosto v pořádku už na prvním tisku, navíc se vzor po nastříknutí černou výrazově potlačí. Hezká práce.

Odpovědět