Univerzální podvozek pro ITES F1

Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Univerzální podvozek pro ITES F1

#1 Příspěvek od model » 05 kvě 2019, 20:50

Před časem jsem tady představil univerzální podvozek pro auta ITES a to pro karosovaná auta a také pro formule.
Protože se mi podařilo sehnat karoserii Tyrrella od Maxi-pu, nakreslil jsem si pro tento model samostatný podvozek, protože
má úplně jiný tvar předního křídla. Tyto podvozky v několika exemplářích již jezdí a když vidíte jak toto auto prohlédne s typickým modrým zbarvením,
s obtisky a s modelovými koly, stoji to za to si takto předělat i další vozy F1.
No a po konzultaci s modeláři jsem univerzální šasí trochu upravil, aby bylo opravdu univerzální.
Zvětšily se kapsy pro magnety na rozměr 20 x 5 mm, přidalo se přední křídlo, které by mělo ochránit křídlo v karoserii a hlavně jsem se pro osazení zadní osky
vrátil k osvědčenému řešení. Ložiska se zasunou do vybrání a vše se překryje zámkem, držícím ložiska i motorek. Ten se ještě stabilizuje dvěma šroubky zašroubovanými
do bočních vybrání motorku.
Upevnění podvozku do karoserie je vpředu pomocí trubičky, která je součástí auta a vzadu pomocí vlepené vložky. Ta má dva tvary podle typu auta. Podvozek se dá posouvat
jak vpředu, tak vzadu, aby se přesně doladilo umístění obou osek. Zadní vložky mají vybrání pro matičku M2 a vepředu je podélná drážka se zapuštěním pro šroubek s plochou hlavou M2.
Do těchto trubiček se musí vlepit vložka se závitem M2.
Doufám, že se pan Vinař pochlapí a připraví obtisky pro tyto formule, ať se startovní pole zkrásní.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Univerzální podvozek pro ITES F1

#2 Příspěvek od model » 05 kvě 2019, 21:30

Ještě jsem chtěl ukázat jak vypadá osazení ložisek a zámek.
Ten je upevněn pomocí 4 šroubků 6 mm M2. Otvory jsou vytisknuty, stačí jen převrtat vrtáčkem 1,5 mm a závitníkem M2.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 102
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Univerzální podvozek pro ITES F1

#3 Příspěvek od hydrostar » 14 lis 2019, 20:37

Tak základní otázka od člověka, který nemá 3D tiskárnu, ale je schopný podobný podvozek vytvořit v PC v nějakém modeláři. Na kolik peněz vyjde vytištění? Druhá otázka pak zní, kolik času takový tisk zabere tiskárně? Držme se pak přímo podvozku z tohoto vlákna, protože podobnou cestou bych se rád vydal. Otázka třetí zní, je schopna jednoduchá tiskárna vytvořit skořepinu karoserie? A pokud ano, v jaké kvalitě?
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Univerzální podvozek pro ITES F1

#4 Příspěvek od model » 14 lis 2019, 23:50

Příteli, podvozek pro Tyrrella 005 včetně disků a předních insertů má hmotnost 14 gramů, nebo 4,27 mb filamentu a tisk bude trvat 1,33 hodiny.
To mi spočítal tiskový program.
Někdo počítá cenu díla z hmotnosti, někdo z času tisku, částka za gram může být opět různá, já tisknu za 10 Kč/gram a to je v tom započítána práce na zpracování
návrhu, materiál a i amortizace tiskárny a také náklady na provoz. Tiskárna má 270W a tryska má teplotu 210°C a podložka 65°C.
Takže cena za podvozek bude 140 Kč k tomu poštovné.

K tisku karoserií. Jsou na internetu ukázky tisku karoserií aut, Brňáci tisknou modely větroňů, ale zatím si myslím, že pro tisk karoserie to bude chtít
jinou hmotu, než je PLA, možná ABS a potom to je hlavně povrch, který bude dost nerovný a to znamená tmelení, broušení.
K tomu spoustu materiálu, který tvoří podpěry karoserie v prostoru a také čas. Jednu karoserii v měřítku 1:32 vidím tisknout tak 3 - 4 hodiny.
A k tomu vyšší hmotnost, takže raději zakoupení white kitů, nebo hotových karoserií, nebo laminovat.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 102
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Univerzální podvozek pro ITES F1

#5 Příspěvek od hydrostar » 18 lis 2019, 20:28

Děkuji za odpověď. Teď už si to dovedu trochu představit.
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

Odpovědět