stavba kamiónov - výroba laminátovej karosérie

Zpráva
Autor
MAXI-PU
Příspěvky: 395
Registrován: 02 úno 2014, 19:10
Bydliště: Púchov

stavba kamiónov - výroba laminátovej karosérie

#1 Příspěvek od MAXI-PU » 29 čer 2014, 17:33

Možno ste si všimli moju prácu na troch kamiónoch v merítku 1:32. Tatra, Buggyra a Kenworth. Sú určené pre RC aj SRC modelárov. Niekedy pred dvomi rokmi prišiel za mnou kolega zo Vsetína s myšlienkou spestriť naše preteky RC áut malých merítok niečim iným – napríklad kamiónmi. Urobiť niečo pre ľudí - modelárov, ktorí si chcú model postaviť sami, ktorí sa neuspokoja iba s kúpeným modelom. Tak som začal pracovať na kopytách a ako prvú karosériu som urobil Buggyru, ktorú som osadil na originálny RC podvozok Kyosho MR03 Mini-Z a tešil som sa na prvé testovavcie jazdy. Prvé dojmy boli viac ako prekvapujúce. Model sa správal veľmi dobre, výborne sedel, zrýchľoval a výborne sa s ním jazdilo. Prvú jazdu, kde s modelom jazdím proti modelom Formula1 sme natočili na video:
https://www.youtube.com/watch?v=-tN9_iZWLsw
a začali presvedčiať modelárov, aby sa k nám pripojili a postavili si svoj kamión. Samozrejme súbežne s výrobou sme pripravovali stavebné aj súťažné pravidlá na preteky.
Potrebovali sme získať ďalších nadšencov aby sme preteky RC TRUCK dostali do systému jazdenia RC áut malých merítok. Zo začiatku sme robili iba propagačné jazdy ukazovali sme aká je to zábava jazdiť s kamiónmi, podarilo sa nám presadiť túto kategóriu do Slovensko-Moravského pohára a urobiť seriál 9 pretekov Grand Prix RC Truck – na dráhách v Púchove a v Zubří. Myšlienka sa ujala, mnohí sa pustili do stavby kamiónov a tieto sa nám podarilo presadiť aj na medzinárodné majstrovstvá micro ( malé merítka) ČR vo Víske u Frýdlantu v Čechách. Ručne vyrábané kamióny či už na kupovaných podvozkoch alebo na vlastnoručne vyrábaných, sa stali súčasťou systému. Veľká vďaka za zachovanie modelárstva patrí organizátorom pretekov, ktorí sú oddaný myšlienke modelárstva a kutilstva a nechávajú priestor týmto aktivitám a medzi kategórie kupovaných ( produkčných) modelov púšťajú aj práce Hand-Made – nie sú síce tak perfektné ako produkčné, no myslím, že potešia rovnako, keď nie ešte viac. Od septembra ( záři ) 2014 bude odštartovaný II. ročník seriálu Grand Prix RC TRUCK, bude mať 10 pretekov a pôjde sa už na troch dráhách a ako samostatná kategória je v pláne na Medzinárodné Majstrovstvá Micro 2015.
V ďalších častiam popíšem postup mojich prác. Samozrejme nevnucujem nikomu svoje postupy len opíšem ako to robím ja a možno sa to niekomu hodí.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

MAXI-PU
Příspěvky: 395
Registrován: 02 úno 2014, 19:10
Bydliště: Púchov

Re: stavba kamiónov - výroba laminátovej karosérie

#2 Příspěvek od MAXI-PU » 30 čer 2014, 10:13

Stavba modelu RC Truck MAN v merítku 1:32
Predošlé kamióny ktoré som robil mali kabínu umiestnenú viac vzadu, tak som sa rozhodol, že ďalší Truck bude s kabínou vpredu. Vybral som si MAN z roku 2014 LION TRUCK RACING. (foto č.01). Nebude to presná maketa, ale pokúsim sa udržať maximálnu podobu s rozmermi predošlých kamiónov tak, aby sa dali použiť podvozky rovnakých rozmerov. Kto by chcel väčšie fotky tak si ich môže nájsť v mojej galérii na rajče.cz - link na požiadanie zašlem.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

MAXI-PU
Příspěvky: 395
Registrován: 02 úno 2014, 19:10
Bydliště: Púchov

Re: stavba kamiónov - výroba laminátovej karosérie

#3 Příspěvek od MAXI-PU » 30 čer 2014, 10:16

Výroba kopyta:
Aby som si uľahčil prácu, ako základ pre výrobu kopyta som použil lexanovú karosériu kamiónu v merítku 1:32. ( foto č.02). Túto som zvnútra vylaminoval s použitím epoxydu a sklotextilu. Urobil som hrubé steny, tak aby sa s tým potom dalo pracovať. Po vytvrdnutí laminátu, som strhol lexanovú škrupinu a mal som základ.
Na kabínu som naniesol hrubú vrstvu karosárskeho tmelu BODY a vytvaroval som to do konečnej podoby. Po vytvrdnutí som tmel opakovane brúsil a tmelil až kým som nemal požadovaný tvar. Na karosériu som tuškou nakreslil dvere okná, predné mriežky. V prednej časti som vyrezal otvor pre mriežku s logom a nápisom MAN. ( foto č.03. )
Prednú mriežku s nápisom MAN a logom som odlial z makety MAN v merítku 1:32 ktorú som mal k dispozícii. a vložil som ju do pripraveného otvoru. Na pridržanie som použil lepiacu gumu. (foto č.04.)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

MAXI-PU
Příspěvky: 395
Registrován: 02 úno 2014, 19:10
Bydliště: Púchov

Re: stavba kamiónov - výroba laminátovej karosérie

#4 Příspěvek od MAXI-PU » 30 čer 2014, 10:19

Mriežku som zvnútra karosérie pripevnil tmelom Body a potom zalial epoxydom. Spredu som okolie priežky vytmelil tmelom Body a doprúsil do konečného tvaru a vyrezal som ďalšie otvory. (foto č.05.)
Ďalším krokom bude naznačenie potrebných otvorov na karosérii – okná, dvere a podobne. Tu som si musel dávať pozor, aby boli obe strany totožné. Na to som si vytvoril šablóny z plastových doštičiek, za pomoci ktorých som nakreslil tužkou budúce otvory. Potom som začal robiť ryhy za pomoci ostrých nástrojov, ktorými som pomaličky a jemne obkresľoval šablóny. ( foto č.06.)
Z tenkých plastových doštičiek vyrobím aj ďalšie detaily – predné svetlá, pánty na dverách, kľučky dverí a tiež som zalial spodné otvory pod prednou mriežkou. (foto č.07.)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Vítek

Re: stavba kamiónov - výroba laminátovej karosérie

#5 Příspěvek od Vítek » 30 čer 2014, 17:53

Díky za vlákno.
Myslím, že je pro všechny nezasvěcené docela poučné vidět, jak vzniká maketová kastle. A že je s tím spousta práce.

Překvapil mně M.A.N. Čekal jsem Liaz.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: stavba kamiónov - výroba laminátovej karosérie

#6 Příspěvek od Jirka B » 30 čer 2014, 18:33

To MAXI-PU máš to moc pěkný.Precizně provedený. Zajímalo by mne,zda můžeš uvést přesně,jakým způsobem a čím děláš rýhy do laminátu./dveře atd./Dívám se ,že je máš všude stejně silné a rovné.Mě se to při výrobě tahačů moc nedařilo.S rovinou drážek jsem ani takový problém neměl,ale se šířkou a hloubkou ano.

MAXI-PU
Příspěvky: 395
Registrován: 02 úno 2014, 19:10
Bydliště: Púchov

Re: stavba kamiónov - výroba laminátovej karosérie

#7 Příspěvek od MAXI-PU » 01 črc 2014, 07:08

Na LIAZE pracujem a v lete ho chcem dokončiť - zastavil som sa pri jeho šírke. MAN som zvolil kvôli rovnakému rozmeru s predošlými modelmi, čiže použitelnosť podvozku ktorý už pretrekár mal a ten, kto bude chcieť s Manom jazdiť tak si ho stihne postaviť a aj otestovať do začiatku sezóny - seriálu GP Truck ktorý začína v septembri (záři). LIAZ má dlhší rozvor a je trochu užší ako súčasné Trucky taže by si vyžadoval kompletnú stavbu podvozku a zrejme by nemohol plnohodnotne konkurovať. Takže mu asi trošku pomôžem a v šírke ho dám do plusu.
To Jirka B - Drážky - rýhy sa ryjú za pomoci modelárskych rydiel - keď si zadáš do vyhľadávača modelárske rydlo tak ich tam nájdeš dosť rôznych druhov a kvalít a aj video s návodom v češtine. Sú bežne dostupné aj na našom trhu. Plastikový modelári sa bez toho nezaobídu. Ja požívam rydlá ktoré vyrábal môj kamarát v čase keď sa nedali tak ĺahko zohnať . A aj keď sú z veĺmi tvrdého kovu, tak si ich iba občas pribrúsim. Rydlo má mať tvar takého zahnutého pazúra (drápu) a ťahaš ho smerom k sebe. Spod rydla pri rytí do plastu by sa mala odvíjať špóna ako pri sústružení. Rytie do epoxydu alebo karosárskeho tmelu je trošku iné. Sú to tvrdé materiály a nie sú v reze jednoliate - majú bubliny a v nich sa rydlo zasekáva a občas sa vytrhne kus materiálu ( teda skôr maličký kúsok 1 x 1mm) ktorý potom zas zatmelím tmelom body a potom pokračujem. Preto ja osobne robím ryhy tak, že si vystrihnem šablónu toho čo chcem urobiť - napríklad okno. Šablónu si urobím z tenkej plastovej doštičky, dám na ňu obojstrannú lepiacu pásku a potom šablónu prilepím za pomoci tej pásky na svoje miesto. Ryhy začínam robiť tak, že si šablónu niekoľkokrát jemne obídem ihlou, ktorú mám vloženú v starej versatílke ( tuška na obrázku s vymeniteĺnou náplňou) tým mám urobenú jemnú drážku, ktorú potom kopírujem jemným rydlom a nakoniec použijem hrubšie.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: stavba kamiónov - výroba laminátovej karosérie

#8 Příspěvek od Jirka B » 01 črc 2014, 18:54

Dík za info.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: stavba kamiónov - výroba laminátovej karosérie

#9 Příspěvek od Petr L » 01 črc 2014, 19:22

Moc pěkné díky za to, vylaminovat bublinu a pak jí oloupnout mi nenapadlo, super nápad. Díky za něj

Vítek

Re: stavba kamiónov - výroba laminátovej karosérie

#10 Příspěvek od Vítek » 01 črc 2014, 20:03

Jirko, máš štěstí, že ty hračky pro velké kluky koupíš přímo ve vašé krajské vesnici. ;)

Petře, dobrá bublina sice pomůže, ale pořád je od ní dlouhá cesta k masteru. Respekt k tomu, kdo tuto dlouhou cestu úspěšně absolvuje a i ktomu, kdo se na ni jen vydá.

Ad LAIZ. Ano chápu, připravit další kastli na závodění má prioritu. Jen doufám, že to přizpůsobení Liaze nebude moc velké.

Odpovědět