Chaparral 2J 3D tisk karoserie

Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Chaparral 2J 3D tisk karoserie

#1 Příspěvek od model » 09 dub 2020, 13:16

Takže Lola mně dostala a tak jsem přemýšlel nad dalším modelem. Co může být jednodušší než ikona - Chaparral 2J -
krabicoidní se dvěma turbínami a jednoduchými doplňky. Takže jsem si vytiskl v měřítku půdorys a bokorysy a začal modelovat v počítači.
První pokus selhal, protože jsem tam chtěl nějakou deformaci, co jsem nakreslil před tím jsem neuložil a program klekl.
Tak jsem začal znovu, poučen a výsledkem je překrásný model. I když vypadá jako z pohledového betonu, nechám to tak, protože je to
přesně stejné jako u Loly. Vzhledem ke specifickým tvarům v přední části jsem musel podvozek upravit a hlavně vodítko jsem snížil, aby nezasahovalo do karoserie.
Mám tam své tříbodové in-line lože, figurku pilota budu muset v zadní části upravit, aby tam lépe sedla.
Ještě překreslím lopatky turbín, aby to bylo modelovější a dodělám několik montážních dvířek.
Právě ten kontrast povrchu a spousta detailů dělá ty modely velmi zajímavé.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Chaparral 2J 3D tisk karoserie

#2 Příspěvek od HonzaS » 10 dub 2020, 10:43

Krásně jsi to nakreslil a vytisknul, klobouk dolů. Člověku se ani nechce věřit, co všechno tiskárna dokáže, když má šikovného konstruktéra :o a vybere se ten správný tvar karoserie. O šasi ani nemluvím, to už je samozřejmost. Jen škoda, že se tam nevejde SW uložení motoru, bylo by po problémech s pilotem. Zkusím někde najít plánek, jestli by to o pár mm nešlo rozšířit.
Možná, že se mýlím, ale mám dojem, že v měřítku 1/32 tuhle verzi snad ještě nikdo nedělal. Přitom je to mezi historiky docela kultovní auto, i když velké úspěchy v Can-AM nemělo. Každopádně Jim Hall bylo velký konstrukční vizionář.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Chaparral 2J 3D tisk karoserie

#3 Příspěvek od model » 10 dub 2020, 11:11

Já s Honzou probíral toto auto po telefonu a na základě jeho připomínek jsem hledal technické podklady.
Karoserii jsem zpracovával podle upraveného výkresu, kde je šířka karoserie 60 mm. Našel jsem na internetu
technické podklady a šířka karoserie je 1 981 mm, což je v měřítku 1:32 61,9 mm.
Ale potom nesedí rozvor, protože v technických údajích je rozvor 2 134 mm, v měřítku 1:32 66,68 mm, ale na výkresu
je 74 mm. Ostatní údaje sedí, tak nevím. Tu šířku bych asi upravil, 1,9 mm je již dost velký ranec, ale ten rozvor ...
SW lože Slot.it má šířku 33 mm, k tomu 5 mm převod a kola 20,4 mm, to je 58,4 mm a světlost v karoserii by byla 59,9 mm.
Takže další příjemná práce na karoserii a podvozku.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Chaparral 2J 3D tisk karoserie

#4 Příspěvek od model » 10 dub 2020, 16:09

Karoserie upravena, připravena na tisk a tu původní jsem dotáhl do zdárného konce.
Ještě pár detailů - větrný štítek a hlavně obtisky. Podklady mám s díky od Martyho,
takže to určitě dobře dopadne.
Ještě jeden detail - vytiskl jsem si disky podle originálu a vyšly velmi dobře.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka
Příspěvky: 93
Registrován: 02 led 2014, 21:15

Re: Chaparral 2J 3D tisk karoserie

#5 Příspěvek od Jirka » 10 dub 2020, 16:46

Ty teda jedeš, klobouk dolů :shock: .

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Chaparral 2J 3D tisk karoserie

#6 Příspěvek od model » 11 dub 2020, 19:05

Ještě jsem zrychlil a to na základě připomínku Honzy, že by SW motorové lože vyřešilo nepříjemný problém
s trčícím motorkem v kokpitu. Tak jsem překreslil stávající podvozkovou desku pro motorové lože od Slot.itu,
které je asi nejužívanější a výsledkem je toto řešení. K tomu jsem si nakreslil a vytiskl kokpit s náznakem
sedadel a s hasícím přístrojem.
A ještě jedna poznámka - byl jsem vyzkoušet tuto krabičku od mýdla na dráze s in-line uložením a musím se
pochválit, auto jezdilo perfektně. Mám tam jeden magnet před motorkem a a ten skoro nebyl cítit a vůz krásně driftoval.
Jediný nedostatek je motorek, který jsem měl, je to asi 15 000 otáček a oproti motorkům MRRC, které požívám to nemá tu akceleraci
a razanci.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Chaparral 2J 3D tisk karoserie

#7 Příspěvek od model » 11 dub 2020, 19:07

Ještě malá vsuvka - motorek který jsem nasadil do lože je jen na zkoušku, jak bude sedět v karoserii,
pochopitelně je převod na druhé straně.

Uživatelský avatar
marty.dutch
Příspěvky: 168
Registrován: 08 úno 2014, 15:54

Re: Chaparral 2J 3D tisk karoserie

#8 Příspěvek od marty.dutch » 30 dub 2020, 11:31

Je to hotový , ikdyž je na tom prostě vidět jakou technologií tento model vznikl :-(
Ale kdyby měl člověk zatmelit všechny plochy , což je prakticky nemožné již kvůli zadní části karoserie !!!
Ale jako stavebnice pro začínajícího modeláře to splňuje požadavky , je pravda Já jsem některé díly nahradil.
Pilota z 3D tisku kvůli moderní přilbě a pár dílů karoserie za lexan ,vodítko nevyjímaje - to prostě nemůže být ze dvou dílů !!!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Chaparral 2J 3D tisk karoserie

#9 Příspěvek od HonzaS » 30 dub 2020, 11:43

Ono je vždycky něco za něco, je zajímavé, že po nabarvení až tak vynikly všechny vrstvy. Nešlo by to před nástřikem třeba pod vodu trochu přebrousit?

Odpovědět