Lola Ford T280 - tisk karoserie na 3D tiskárně

Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Lola Ford T280 - tisk karoserie na 3D tiskárně

#1 Příspěvek od model » 04 dub 2020, 18:58

Když jsem si vytiskl Cherona zkusil jsem jak dopadne tisk klasicky s karoserii posazenou na tiskovou desku.
Jako podklad jsem si zvolil Lolu T280, která je docela jednoduchá a přesto vypadá velmi hezky. Karoserii jsem v počítači
modeloval asi 4 hodiny, není to pochopitelně přesná kopie, ale zachoval jsem základní fragmenty. Hlavně jsem byl zvědavý, jaký bude povrch
karoserie. Nastavení tiskárny je pro běžné věci velmi jemné, ale u karoserií to nemusí být to pravé.
Proto to vnímám spíše jako stavebnici z LEGA a nebudu řešit zrcadlově lesklý hladký povrch.
Takže po 3 hodinám a 14 minutách byla karoserie vytištěna a toto je výsledek po nástřiku filerem. Maketáři asi protočí panenky, ale pro mé
potřeby to je perfektní výsledek. A opět - hmotnost karoserie je 10 gramů při tloušťce stěn 1 mm.
Maxi-pu se líbila ta šikmá násoska, tak jsem si ji vytiskl, k tomu ochranný rám, zadní spojler, víko nádrže a stojánky pro zpětná zrcátka.
Ještě k tisku - podpěrný systém jsem si nastavil na 10% procent a krásně mi podržely horní plochu a bez problémů šly odstranit.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Lola Ford T280 - tisk karoserie na 3D tiskárně

#2 Příspěvek od Jirka B » 04 dub 2020, 19:39

Jooo máš to moc pěkný.3D tiskárna byl vždy můj sen.Ale nějak jsem to nedotáhl do konce.

IvanP
Příspěvky: 85
Registrován: 28 úno 2014, 15:01

Re: Lola Ford T280 - tisk karoserie na 3D tiskárně

#3 Příspěvek od IvanP » 04 dub 2020, 20:16

Zajímal by mně pohled "dovnitř" na ten podpůrný systém.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Lola Ford T280 - tisk karoserie na 3D tiskárně

#4 Příspěvek od model » 04 dub 2020, 22:09

Teď tisknu novou karoserii s malou úpravou zadní části a u tohoto tisku jsem si nastavil v programu podpěry hustotu 5%.
První karoserii jsem tiskl s hustotou podpěr 10% a vypadá to takto jak je na fotografiích.
Po vychladnutí a sundání z tiskové desky se pomocí kleští a malého šroubováčku tyto podpěry docela lehce odtrhnou
od vlastní karoserie a odlamovacím nožíkem se začistí vlákna, která mohou vzniknout při posuvu tiskové hlavy.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Lola Ford T280 - tisk karoserie na 3D tiskárně

#5 Příspěvek od HonzaS » 05 dub 2020, 10:12

Vypadá to bezvadně, jen ten matný plnič zdůrazní i jakoukoliv malou nerovnost. Hodně z toho se skryje po nástřiku barvou a aplikaci obtisků, bude to moc hezký model. Muselo ale dát hodně velkou práci to nakreslit, je tam i hodně detailů, rýhování atd.

K tomu tisku:
a) Jde lokálně měnit hustota podpěr nebo se nastavuje fixně jen pro celý půdorys?
b) Šlo by v určité době tisku změnit hustotu podpěr a třeba je orientovat jiným směrem na ty dosud vytisknuté?

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Lola Ford T280 - tisk karoserie na 3D tiskárně

#6 Příspěvek od model » 05 dub 2020, 13:05

Mám dostat trochu jiný profi program, tak možná to bude jednodušší práce s některými
křivkami a plochami, ale pořád je to spíše polomaketa, která si nechce hrát na profi výlisky
z klasických forem.
Pokud se jedná o změny podpěr při tisku, tak to asi nejde. Vše se nastavuje před zkopírováním a přenosem
do tiskárny. U tiskárny Ender si můžeš nastavit podpěry náhodné, nebo úplné. Tiskárna rozpozná, kdy je nutná
podpěra u náhodné a u klasických dílů, které jsou v prostoru se musí zadat úplná podpora, protože by mohla plocha bez podpory zkolabovat.
Ale hlavně malé překvapení - první karoserie se mi líbila, ale přišel jsem až po nastříkání plniče na to, že jsem udělal úzké blatníky na předními koly.
Buď bych tam dal úzká kola, ale hlavně to nevypadá modelově. A když se Maxi-pu líbila ta násoska, našel jsem si na internetu, že tato Lola
jela v roce 1972 24 hodinový závod v Le Mans a piloti Rene Ligonnet a Barrie Smith skončili v konečném pořadí čtrnáctí.
Takže teď mám i auto s historií a líbí se mi ta zalepená světla páskou, takže se nemusím piplat se zasklením, zato jsem si vytiskl nový ochranný rám a
držáky zpětných zrcátek i s otvory.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Lola Ford T280 - tisk karoserie na 3D tiskárně

#7 Příspěvek od model » 05 dub 2020, 21:40

Tak jsem si ještě vytiskl podvozek, používám své in-line lože a děkuji Honzovi za delrinová ložiska.
Na podvozku jsou upevněny bočnice, které se vlepí do karoserie.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět